שחיקת סחוס | הזרקות למפרק

עודכן ב: יונ 30


הזרקת קורטיזון או חומצה היאלורונית היא אחד מתוך מגוון טיפולים נפוצים, שנועדו למנוע או לדחות התערבות ניתוחית במקרים של שחיקת סחוס. בפוסט זה, ארוכה הדרך לניתוח ריכזתי בעבורכם את כל אותם טיפולים לא פולשניים.

הזרקות לתוך מפרק פגוע או שחוק היא אחת מאותם טיפולים שכדאי לשקול טרם ההחלטה לעבור ניתוח להחלפת מפרק הברך או ניתוח להחלפת מפרק הירך. מדובר על טיפול שנחשב בטוח ושעשוי להקל על הכאב ולשפר את התפקוד למשך מספר חודשים.

ההזרקות מתבצעות במרפאה ע"י אורטופד מומחה. ישנן מספר סוגי זריקות, קורטיזון/חומצה היאלורונית כשאר תוכנית הטיפול נקבעת ע"י אורטופד מומחה ונגזרת ממצב השחיקה של המפרק, סוג המפרק והסיכוי שהטיפול יעזור. הזריקות הקיימות נועדו להקל על הכאב ולאפשר תפקוד יומיומי טוב יותר. אם אתם סובלים מכאב, היכנסו לפוסט הבא על ניהול הכאב. הזרקות אינן בונות או משקמות את הסחוס הפגוע אך עשויות להאט את קצב השחיקה שלו.


הזרקות למפרק
הזרקות כטיפול לשחיקת סחוס

הזרקת קורטיזון

קורטיזון הוא סטרואיד. באופן טבעי מיוצרים הסטרואידים ביותרת הכליה. לסטרואידים תפקיד חשוב בתהליכים רבים ושונים בגוף האדם. בין היתר הם מהווים חומר אנטי דלקתי מהחזקים שיש. קורטיזון המוזרק לגוף הוא סינטטי ומשמש כתרופה אנטי דלקתית חזקה המטפלת באופן נקודתי באזור דלקתי. מטרת הטיפול היא הפחתה בכאב, בדרך כלל ההפחתה תורגש בתוך כמה ימים. הפחתת הכאב זמנית.

הקורטיזון המוזרק למפרק מתפרק באופן הדרגתי ונשאר פעיל במשך שלושה שבועות עד חודש. ניתן להזריק קורטיזון למפרק 3-4 פעמים בשנה. תופעת הלוואי הנפוצה ביותר היא כאב באזור הזריקה. בכל הזרקה יש סכנה קטנה של הכנסת זיהום לחלל המוזרק, על כן את פעולה זו מבצעים אצל אורטופד מומחה שמבצע את הזריקה בתנאים סטריליים.


הזרקת חומצה היאלורונית

חומצה היאלורונית היא מולקולת גלוקוז הנמצאת באופן טבעי בגופנו. היא מופרשת מתאי הסחוס המצפים את המפרק ויוצרת בעזרת מולקולות נוספות (גלוקוזומין וככונדרויטין) הקשורת אליה חומר חוץ תאי המסוגל לקשור מולקולות של מים ולהקטין את החיכוך בתוך המפרק באופן משמעותי. אצל אנשים צעירים יש ריכוז גבוה של חומצה היאלורונית בנוזל המפרקי ומחקרים מראים שכאשר יש שיחקה של הסחוס יורד ריכוז החומצה בהתאמה לעוצמת הפגיעה במפרק. במטרה להימנע או לעכב החלפה של מפרק הברך ננסה במקרים מסויימים בשלב הראשון להזריק חומצה היאלרורונית למפרק על מנת להקל על הכאב.

בתחילה סברו כי הזרקה חומצה היאלרונית תוכל למלא את החלל בנוזל סיכוך ושימון כיום אנו יודעים שמרבית החומר המוזרק נספג תוך 48 שעות ע"י התאים המצפים את המפרק. למרות שמרבית החומר נספג, יש מחקרים שהראו שהזרקת חומצה היאלרונית משפרת כאב לתקופה של מספר חודשים, מנגנון הפעילות עדיין אינו ברור לנו כיום. מכוון שהחומצה האלורונית היא חלק ממרכבי החומר החוץ תאי שמייצר הסחוס, במפרקים בהם יש שחיקה מלאה של הסחוס הזרקת חומצה זו אינה יעילה. על כן טיפול זה הוכח כיעיל לחולים בני 65+ עם מחלה קלה-בינונית (כלומר, עדיין יש סחוס). פרוטוקול הטיפול תלוי בסוג החומר המוזרק, החל מזריקה חד פעמית ועד 3 הזרקות עוקבות בהפרש של שבוע. חומצה היאלרונית נספגת בגוף באופן טבעי ועל כן היא בטוחה לטיפול. ישנן מעט מאוד תופעות לוואי מדווחות גם השימוש חוזר. תופעות לוואי היכולות להופיע לאחר הטיפול אם כי במקרים נדירים: נוזל מקומי, נפיחות, כאב מפרקים, חום מקומי ואודם.

הטיפול אינו נכלל בסל הבריאות


הזרקת PRP

הזרקת PRP היא טיפול בו מזריקים פלסמה עשירה בטסיות . בתחילת התהליך שואבים מספר מבחנות דם מהמטופל אותן מכניסים לצנטריפוגה המפרידה את התאים האדומים מנוזל הדם העשיר בטסיות (Platelet Rich Plasma). הרציונאל מאחורי ההזרקה הוא לעודד תהליכי ריפוי של רקמות פגועות. כיום עדיין אין הוכחות מדעיות שהזרקה זו אכן מסייעת לתהליך הריפוי אצל חולים הסובלים מתהליכי שחיקת סחוס לטווח ארוך.

19 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול